Reakcia riaditeľa TSM

Nie som užívateľom a ani priateľom facebooku. Najmä nie jeho prázdnych a hlúpych rečí. Umožňuje totiž každému, kto cíti vnútornú potrebu, písať a vyjadrovať sa „zasvätene a odborne“ o čomkoľvek. Aj o veciach, ktoré ani nevidel a o veciach, o ktorých nemá ani predstavu.

Musím ale zareagovať na neustále šíriace sa ohovárania, ktoré sa pravidelne šíria sociálnymi sieťami, nakoľko sa priamo dotýkajú spoločnosti TSM Dubnica nad Váhom, s. r. o., ktorej som riaditeľom a konateľom. So železnou pravidelnosťou sa pri každom diele, ktoré budujeme pre mesto Dubnica nad Váhom, objavujú účelové klamstvá a fabulácie vyplývajúce z úplnej neznalosti. Neustále sú v takýchto príspevkoch urážaní moji kolegovia, vedenie mesta a desiatky ľudí, ktorí sa nejako na dielach podieľajú. Viem, že takýto boj je bojom s veternými mlynmi, ale môžem aspoň vysvetliť veci a priniesť fakty pre tých, ktorí sú realitu a pravdu schopní prijať.

« z 3 »

Workoutové ihrisko je svojimi parametrami naozaj jedinečným dielom, ťažko hľadajúcim na Slovensku obdobu. Tým, aký pozitívny ohlas vzbudilo a návštevnosťou (už v dobe pred oficiálnym otvorením), jednoznačne preukázalo svoju opodstatnenosť a potvrdilo slogan: Dubnica nad Váhom – mesto športu. Zaslúžene toto dielo vzbudilo pozornosť aj na sociálnej sieti a práve to podnietilo zopár jedincov, aby sa notoricky priživili negativizmom a dehonestáciou – na citáty ktorých chcem reagovať faktami a realitou.

 • Miroslav Mosko Emil Suchanek tak na 150 000€ sa mi to zda zase male ihrisko. Ked to porovnam ze Lidl staval Zihadielko ihrisko za 87 000 €. 🙂

Pán Miroslav M. má pravdu v tom, že obchodný reťazec Lidl postavil za roky 2016 a 2017 celkom 20 ihrísk Žihadielko v celkovej sume 1.740.000 eur. Na jedno ihrisko Žihadielko to predstavuje čiastku 87.000 eur. Pán Miroslav M. si už vôbec nevšimol, že ihrisko Žihadielko je DETSKÉ ihrisko – na hranie a nie WORKOUTOVÉ ihrisko aj so zabudovanými FITNESS PRVKAMI, teda porovnávať takéto dve diela je úplne scestné. Druhým faktom, ktorý si pán Miroslav M. vôbec nevšimol, či nechcel všimnúť, je fakt, že Lidl buduje detské ihriská Žihadielka na ploche 20 m x 16 m, teda o rozlohe 320 m². Jednoduchou matematikou dospejeme k faktu, že to predstavuje cca 40% plochy z nášho workoutového ihriska.

Zdroj: https://zihadielko.lidl.sk/o-projekte

Teda Lidl zaplatil za 1 m² detského ihriska cca 272 € a mesto Dubnica nad Váhom za 1 m² workoutového 275 € (podľa konečnej ceny cca 220.000 €). Cena je na pár eur identická, ale rozdiel v diele je markantný. Môžeme sa pozrieť na najbližšie vybudované detské ihrisko Žihadielko v Trenčíne. Zistíme, že tam sa deti brodia poväčšine v kamienkoch a iba menšia časť povrchu ihriska je vybavená zodpovedajúcim povrchom. Chýbajúca investícia do oplotenia a iných stavebných prvkov už pána Miroslava M. ani trošku nevzrušuje, rovnako ako fakt, že po dobudovaní takéhoto ihriska na úroveň toho nášho by sa nepriaznivý pomer v cene žihadielka podstatne zväčšil.

Zdroj: https://zihadielko.lidl.sk/ihrisko/trencin

 • Miroslav Mosko Ako nechcem rypat ale neni v tej cene zarate aj auto pre clena rozhodovacej komisie ? 😀
 • Miroslav Mosko Cena 1 fitnes masiny je okolo 500 €, to je cena pre koncoveho uzivatela, nie cena pre tender, ta workout zostava je pre uzivanie 15+ teda predospele osoby na obrazku je v cene 20 000 € aj s montazou , Revolta ma podobne ceny a OCTAGO nizsie. Stale mi to tazko vyde nad hodnotu 100 000€ aj ked zaratam 1 m2 zamkovej dlazby s pokladkou 50€m2. Lavicka + odpadkove kose a stojan na bicykle tiez nech je 10 000€.
 • Miroslav Mosko Najvacsi workout park v CR ktory je v Trinci stal do 2 000 000 Czk teda cca 78 000 € takze si to mozete porovnat ci ma dubnica 2 nasobne vacie
  http://www.ihorizont.cz/trinecko/31851-v-trinci-otevreli-nejvetsi-street-workoutove-hriste-v-republice
 • Miroslav Mosko Ako som pisal vyssie l, tam je zaratane minimalne 1 auto
 • Miroslav Mosko Dalsia vec co tu mnohi pisali ze je to ihrisko zle navrhnute. Podla mojho nazoru by bolo lepsie postavit v kazdom panelakovom bloku jedno mensie ihrisko ako jedno „velke“ na okraji mesta. Ludia by nemuseli „cestovat“ za vyzitim a mali by to po ruke a hlavne mimo hlavnych komunikacii.

Nie, pán Miroslav M., žiadna cena „fitnes masiny“ nie je okolo 500 €. Najlacnejší zabudovaný fitness prvok stojí 588 €, najdrahší viac ako 1000 € aj s DPH (mesto či obec zo zákona nie je platcom DPH). K tomu treba zarátať dopravu a montáž, aj preto sú ostatné úvahy o cene zavádzajúce.

Zdroj: odkaz pána Miroslava M. na cenník firmy Veríme v Zábavu, s. r. o.: https://www.verimevzabavu.sk/ckfinder/userfiles/files/Vonkajsie_Fitness_cennik.pdf

Z príspevkov pána Miroslava M. je evidentné, že vybudované workoutové ihrisko v čase písania príspevku ešte ani nevidel a nevie, o čom hovorí. Aj preto je schopný porovnávať to naše s najväčším workoutovým ihriskom v Českom Třinci. Opäť si môžeme pomôcť elementárnou matematikou, to Třinecké má 525 m², teda nedosahuje ani 2/3 plochy workoutového ihriska v Dubnici nad Váhom. V čom sa ale obe ihriská líšia (vychádzam z publikovaného materiálu v linku pána Miroslava M.) je fakt, že v Třinci sú iba workoutové prvky. Naše ihrisko je osadené aj viac ako dvadsiatimi fitness prvkami, oplotením a ďalšími  stavebnými prvkami.

Je iracionálne porovnávať cenu takýchto ihrísk bez vedomosti, v akých podmienkach boli budované, aké zemné práce a úpravy terénu predchádzali samotnej realizácii a bez dokonalej znalosti projektu, čo vo väčšine prípadov tvorí najpodstatnejšiu časť rozpočtu.

V ďalšej reakcii k príspevkom pána Miroslava M. sa dotknem jeho vyslovene subjektívnych, zlých a nelogických úvah týkajúcich sa koncepcie workoutového ihriska. Rozostaviť cvičebné prvky po celom meste je podľa spätnej väzby od cvičiacich úplná hlúposť. Každý, kto sa zaoberá cvičením trošku vážnejšie, nám osobne potvrdil, že na jednom, či dvoch prvkoch sa nedá komplexne cvičiť. Jednotlivé prvky sú úzko orientované na jednotlivé partie tela (svalové skupiny). Určite je podstatne jednoduchšie prísť z ktorejkoľvek časti mesta na nové cvičisko a zacvičiť si podľa chuti a plánu, ako chodiť so zoznamom, či mapou a hľadať jednotlivé prvky rozmiestnené po celom meste. To by Vás veľmi rýchlo prešla chuť cvičiť.

Do úvahy treba brať aj iný zámer, workoutové ihrisko má slúžiť aj „profesionálnym športovcom“ v príprave – hokeju, futbalu, atletike, boxu…  to všetko v reakcii na príspevky iných komentujúcich, ktoré sa týkajú umiestnenia ihriska v športovom areáli. Dôležitým kritériom pri rozhodovaní bolo aj tesné napojenie na parkovisko s dostatočnou kapacitou, či iné plány využitia voľných plôch.

Nakoniec sa pozrime na hrubú a jasnú podprahovú manipuláciu, ochotu a jednoduchú schopnosť uveriť vlastnému výmyslu. Najskôr pán Miroslav M. píše (cit.):

 • Ako nechcem rypat ale neni v tej cene zarate aj auto pre clena rozhodovacej komisie ?

a o niečo neskôr už túto fabuláciu pán Miroslav M. vystupňuje a premení na realitu (cit.):

 • Ako som pisal vyssie l, tam je zaratane minimalne 1 auto

V závere mojej reakcie sa fakticky dotknem aj tohto tvrdenia. Pozrime sa ale na ďalší príspevok do diskusie, červeným písmom som vyznačil podstatnú časť:

 • Miro Pajko Cíbik Všimol som si veď kúsok odtiaľ bývam ale nerobím si ilúzie že to bolo vďaka môjmu predchádzajúcemu komentáru. 😀 😀 Ale evidentne mám podobné zmýšlanie ako tvorcovia tohto parku 😀 Už len doriešiť tie kamery teda ak tam náhodou nie sú lebo nikde som si ich nevšimol a ten prístrešok. Ale evidentne súčasnému primátorovi tečie do topánok keď za 12 rokov nič extra viditeľné neurobil a tento rok sa to len tak sype.Hold pán Suchánek – dúfam budúci primátor je veľká a skúsenosťami a inteligenciou veľmi silná konkurencia.

Pán Miro Pajko C. veľmi zle si všímate. Asi máte vážny problém s pozorovacou schopnosťou (čo dokazujú aj iné Vaše tvrdenia), alebo zrakom, keď je pre Vás neviditeľné všetko, čo sa za 12 rokov vybudovalo a kam sa naše mesto posunulo.

Budem ale hovoriť len za našu spoločnosť TSM Dubnica nad Váhom s. r. o., ktorej jediným spoločníkom a vlastníkom je mesto Dubnica nad Váhom. Prejdite sa po meste ešte raz a všimnite si naše dielo:

 • 24 nových parkovísk
 • 43 zrekonštruovaných a novovybudovaných komunikácií (ciest a ucelených úsekov chodníkov pre peších)
 • 7 zrekonštruovaných významných objektov (školy, škôlky, dom smútku,… )

To všetko iba za štyri roky – 2014 až 2017. A to nespomínam samotný rozvoj našej spoločnosti. Aj na nej sa rozhodujúcou mierou podieľal primátor mesta Dubnica nad Váhom, Ing. Jozef Gašparík, ktorého tak vehementne svojimi klamstvami urážate a osočujete z ničnerobenia.

Osobná nenávisť pretavená do dehonestovania čohokoľvek dobrého je vtlačená aj do príspevkov:

 • Lea Lengyelová Škandíková Ach, tak to ihrisko by bolo dobré, ale na inom mieste a za toľko peňazí mohla byť opravená športová hala. A stále nikto nerieši, že sa tam má stavať ďalšia tribúna k fotbalovému štadiónu. Kadiaľ budú chodiť stavebné mechanizmy? Cez trávnik alebo workoutové ihrisko?

O lokalite, v ktorej je ihrisko a o dôvodoch, ktoré zavážili v procese rozhodovania, som písal už v reakcii na pána Miroslava M.. Reagovať na hlúposť, čo iné mohlo byť za tie peniaze spravené, nebudem. Som presvedčený o tom, že keby sa opravila športová hala, pani Lea Lengyelová Š. by písala v intenciách svojej negatívnej filozofie o tom, že za tie peniaze mohlo byť konečne spravené workoutové ihrisko, po ktorom volá verejnosť a ktoré by slúžilo celému mestu a nie len pár desiatkam športovcov…

Pozastavím sa v tomto príspevku hlavne na jeho konci. Potvrdzuje môj subjektívny pocit z negovania čohokoľvek dobrého, spojiteľného s mestom Dubnica nad Váhom a jeho primátorom, Ing. Jozefom Gašparíkom, z dôvodu osobnej nenávisti. Pani Lea Lengyelová Š., nehľadajte zlo nasilu, aj tam, kde nie je. Kompetentní riešia (na rozdiel od Vás s detailnou znalosťou problematiky), všetky otázky ďalšej revitalizácie celého areálu a futbalového štadióna. Určite nebudú musieť pri tom zničiť workoutové ihrisko, alebo trávnik štadióna, ako sa to tu snažíte nahovoriť vo svojom príspevku. Či lepšie povedané, vo svojej poplašnej správe, snažiac sa vyvolať všeobecné pobúrenie a paniku, s cieľom ovplyvniť atmosféru v meste …

 • Lea Lengyelová Škandíková verimevzabavu.sk/katalogy-a-cenniky/17. Toto je cenník spoločnosti, ktorej štítky sú na strojoch. Podľa toho stroje stáli iba tretinu (!!!!!!) ceny diela. Naozaj bolo treba viac ako 100 000,- eur na ich nainštalovanie a úpravu tohto priestoru? Máte možnosť sa ísť pýtať na zajtrajšie (18.06.2018) oficiálne otvorenie ihriska. A možno nám zhotoviteľ (TSM, s.r.o.) diela zverejní rozpočet a dodávateľské faktúry

Pani Lea Lengyelová Š. si všimla to čo aj Miroslav M. – cenníky firmy Veríme v Zábavu, s. r. o.. Iste, prvky stáli iba tretinu, dokonca ani to nie. Musíte si všímať veci komplexne, ak ich chcete zhodnotiť. Teda to, že tam treba zarátať DPH, dovoz a montáž. Že tam treba zarátať (pre každý prvok) kotviace pätky – základy z betónu. Treba, aby ste mysleli na to, že celé ihrisko vzniklo v mieste, kde sa musel podstatne zmeniť terén, vybagrovať a spraviť kompletné podložie. Musíte myslieť na odvodnenie vybetónovanej plochy cca 800 m² (zakopané skruže a trativody), na ktorú sa nalepil pružný povrch. Mali by ste do svojich kalkulácií zahrnúť aj plot s bránou, úpravu valu zo strany futbalového štadióna, s výsevom trávy, výsadbou zelene, schodiskom a odvodňovacím žľabom z  prefabrikátov po celej dĺžke ihriska – a to treba rátať aj s osadením podľa projektu…

Páči sa mi, ako iných štvete, aby sa pýtali na slávnostnom otvorení, pritom Vás som tam nevidel a tobôž aby som zaregistroval nejakú otázku od Vás. Aj na to má slovenčina výraz.

Pani Lea Lengyelová Š., celý Váš príspevok by sa stal z Vašej strany bezpredmetný a nemuseli by ste s ironizovaním vyzývať TSM Dubnica nad Váhom, s. r. o. na zverejnenie zmlúv, či predpokladaný rozpočet stavby workoutového ihriska (aj na iných FB stránkach). V tom čase totiž boli (a stále sú) všetky relevantné dokumenty zverejnené, či zo strany mesta Dubnica nad Váhom alebo našej spoločnosti. Je len Vašim problémom, že si ich neviete nájsť: Zmluva o dielo 010218 Zmluva o dielo 250418. Predpokladaný rozpočet bol ešte v priebehu prác upravený tak, ako si to vyžadovala situácia a potrebné, či požadované zmeny. Aj o tom sú zákonom a predpismi stanovené záznamy a doklady.

 • Lea Lengyelová Škandíková Pán Miroslav Mosko, zo mňa sa naopak pred 13 rokmi stala Dubničanka. Verejný život som nesledovala, až pokým súkromná ZUŠ, do ktorej chodia moje deti, nedostala od mesta peniaze, ktoré chodia na deti tejto školy na účet mesta. Mesto škole nevyplatilo okolo 180 000, eur!!!! A tak som sa dostala k bordelu tohto mesta.

Tu je dôvod Vašej osobnej zaujatosti a nenávisti voči mestu Dubnica nad Váhom a jeho predstaviteľom. To je motor, ktorý Vás poháňa očierňovať všetko, čo mesto robí a dehonestovať každý jeden dobrý zámer, či dobrú vec.

Čo sa týka nevyplatených dotácií súkromnej ZUŠ, mám svoj osobný názor. Na špekulácie, ktoré na Slovensku pretrvávajú už veľmi dlho. Mali a majú rôzne podoby. Vždy išlo ale o deti (z prozaického dôvodu, pre deti skočíme do ohňa), len forma sa menila – či už to boli súkromné centrá voľného času a teraz súkromné ZUŠ. Cieľ bol vždy jediný – prisať sa na štátny rozpočet, alebo rozpočet miest a obcí. Problém je ale podstatne zložitejší, ako sa dá opísať v niekoľko riadkoch, preto by som túto tému zakončil konštatovaním, že ani v tomto prípade ste nenapísali celú pravdu. Mesto Dubnica nad Váhom nevyplatilo súkromnej osobe dotáciu, postupuje iba v zmysloch platnej legislatívy. Ohradilo sa a dalo preskúmať zákonnými prostriedkami oprávnenosť takejto požiadavky a súd vo veci kasačnej sťažnosti predsa ešte nerozhodol! Dobre viete, teda mali by ste vedieť, že vyplatenie dotácie podnikateľovi s verejnými financiami stojí a padá na základe tohto verdiktu.

Chcel by som na záver svojej reakcie zhrnúť všetky problémy do pár viet.

Nie je nič jednoduchšie, ako niekoho očierniť či pošpiniť. Najmä za použitia tzv. „všeobecných“ či „univerzálnych“ múdrostí. Pri nestrannom a podrobnejšom pohľade na fakty však veľmi rýchlo zistíme, že pravda je niekde úplne inde ako v primitívnych poznámkach a zjednodušených komentároch. Treba si v prvom rade uvedomiť realitu. Pokiaľ sa mám dotknúť témy, teda aj cien za vybudovanie nejakého diela, nemôžeme predpokladať, že niekto bude podnikať a pracovať zadarmo. Na jednej strane vehementne voláme po zlepšení ohodnotenia práce, na druhej chceme kritizovať cenu, za ktorú sa táto práca prevedie.

Naozaj v krátkosti a veľmi zjednodušene naznačím problematiku a tvorbu cien v tomto segmente, kvôli vysvetleniu:

Projektant už v začiatkoch navrhne, čo všetko by sa malo pre úspešné dokončenie diela podľa požiadavky zadávateľa spraviť. Teda popíše potrebný postup a rozsah prác, množstvo odstráneného, či potrebného materiálu. Následne slúžia na ocenenie celého diela špeciálne tabuľky a programy. Podľa nich sa určí „základná cena“, pod ktorú žiadna stavebná firma v čase konjuktúry a stavebného boomu nepôjde. Ide totiž o „nákladovú“ cenu. Tá sa podlieza iba v čase krízy. Paradoxom je ale, že vtedy sa veľmi málo buduje. Nákladovú cenu v obstarávaní podliezajú iba firmy postavené na špekulatívnom základe (aby ho vyhrali), ktoré si neskôr kompenzujú zisk a vytiahnu dodatočne peniaze spôsobmi, ktoré balansujú na hrane legislatívy – Slovensko je zaplnené stovkami takýchto káuz a súdnych sporov miest a obcí so špekulujúcimi firmami. Dokonca sa takto mnohé dostali do platobnej neschopnosti až nútenej správy.

Kľudne si môžete položiť otázku, prečo Dubnicu nad Váhom obchádzajú podobné problémy a kto alebo čo je toho príčinou. Pri hľadaní odpovede by padla sánka nejednému facebookovému hejterovi,  ktorý dookola omieľa iba „všeobecne platné hlúposti“.

Dnes, pri absolútnom nedostatku zamestnancov a odborníkov v stavebníctve a v čase, kedy je na trhu pretlak ponuky stavebných prác, stúpajú aj ceny za stavby. Za nižšiu cenu nezoženiete nikoho, kto Vám v reálnom časovom horizonte a v požadovanej kvalite práce urobí. Každá firma a podnikateľ chce v tomto čase generovať svojou činnosťou finančné prostriedky na svoj rozvoj a aj určitý zisk. Veľmi sa vždy bavím na prostoduchých poznámkach, za aký zlomok z ceny by komentujúci „odborník“ dielo zhotovil, alebo čo všetko by za tie peniaze ešte mohlo byť. Vyzývam týchto odborníkov, aby sa prihlásili a stopercentne sa dohodneme na spolupráci. Nik nebude šťastnejší ako ja, ak zoženiem niekoho, kto bude pracovať alebo dodávať stavebný materiál za polovicu.

Veľmi dlho som musel presviedčať kolegu, aby v súvislosti so zavádzajúcimi komentármi, klamstvami a ničím nepodloženými tvrdeniami, ktoré urážajú a očierňujú každého, kto sa podieľa na budovaní a rozvoji nášho mesta, nepodal trestné oznámenie. Pretože zlo, ktoré títo jedinci konajú, by sa tak iba kumulovalo a zanášala by sa do nášho malého spoločenstva iba ďalšia nenávisť a nevraživosť. Dúfam len, že po prekročení akceptovateľnej hranice nestratím toto odhodlanie aj ja. Za nami stoja fakty a relevantné dôkazy, nie účelové bludy.

Trestný zákon č. 300/2005:

 • 373, Ohováranie:

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

 1. a) a spôsobí ním značnú škodu,
  b) z osobitného motívu,
  c) verejne, alebo
  d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

 1. a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
  b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.

Ing. Stanislav Štěrba
riaditeľ  TSM Dubnica nad Váhom, s. r. o.

« z 3 »