Zber použitého kuchynského oleja po novom

zber-oleja-slovnaft-01Nikto z nás asi nepochybuje že opotrebovaný kuchynský olej nepatrí do výlevky umývadla. Environmentálna záťaž ktorú prináša takéto počínanie je jasná. Už menej jasné sú aj technické problémy a ekonomické škody, ako následok takéhoto nakladania s odpadom z našich kuchýň. V prvom rade sú to škody, ktoré odčerpávajú peniaze z vreciek nás všetkých. Spôsobujú ich komplikácie pri čistení odpadových vôd, poškodzovanie technického vybavenia čističiek, konkrétne „zalepovanie“ filtrov a sít a následné predraženie celého technologického procesu čistenia odpadových vôd.

V druhom rade môže vylievanie opotrebovaného kuchynského oleja a tukov použitých v kuchyni pri príprave jedla (smaženie, fritovanie a pod.) postihnúť ekonomickou škodou aj nás samotných. Ide o to, že mastnota pri vyliatí do potrubia chladne, hustne a zmiešaním so studenou vodou dochádza k emulgácií mastnôt. Takáto hmota, usadená v trubkách nášho odpadu je magnetom pre pevné časti v potrubí a v kombinácií napríklad s vlasmi dokáže urobiť „dokonalý štupeľ“.
Tretí faktor, prečo by sme nemali vylievať olej a tuky do výlevky je skutočnosť, že ich vôňa a vôňa jedla v nich pripravovaného láka potkany aby sa zdržiavali a zahniezdili v kanalizácií. Tým sťažujeme deratizérom snahu zbaviť mesto týchto tvorov.
Ako zaobchádzať s týmto druhom odpadu nájdete tiež na našej web stránke v pokynoch pre separáciu. Naskytla sa ale aj nová možnosť u nás v Dubnici nad Váhom. Slovnaft a.s. zaradila aj našu Dubnickú benzínovú pumpu do siete 88. čerpacích staníc v 70. obciach na Slovensku, kde sa bude opotrebovaný olej a rastlinné tuky jednoducho odovzdávať obsluhe čerpacej stanice. Pri odovzdávaní sa treba riadiť pokynmi vydanými aj v tlačovej správe Slovnaft a.s.:

Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej – po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Dôležité je zbierať čistý olej, bez zvyškov potravín a vody. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Nazbieraný olej je následne možné odovzdať obsluhe na čerpacej stanici.

zber-oleja-slovnaft-02zdroj: Oddelenie podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaft a.s.